Sziklakert gondozása

"A sziklakertek karbantartása akkor is fontos, ha egyébként a sziklakert jó állapotban van, de különösen akkor fontos, ha hosszabb-rövidebb ideje nem tudtunk hozzányúlni".




Gyomok
Szedjük ki a gyomokat, mégpedig, ha lehet gyökerestől, hiszen a visszamaradt gyökerek képesek tovább gyarapodni, és elhatalmasodhatnak. A gyomtalanításnál arra kell ügyelni, hogy a többi sziklakerti növény gyökere ne sérüljön.Ha a nemkívánatos gyomok egészen egybenőttek volna a megtartásra érdemes sziklakerti növényekkel, akkor együtt szedjük ki őket, majd a gyökerekre tapadt földdel együtt megszabadíthatjuk egyik vagy akár több gyomtársuktól is. Az ilyen gyom mentesítést követően azután a növény újra elültethető, akár a korábbi helyére. Ez a művelet összekapcsolható például az aktuális tőosztással is.





Ritkítás
A már nem kívánatos növények ugyanilyen módon eltávolíthatók. Fontos ugyanis, hogy az olyan növényektől, amelyekről időközben kiderült, hogy nem jók a sziklakertbe, akárcsak a vártnál terjedelmesebbé válásuk, túlságos terjeszkedés miatt, a legcélszerűbb megszabadítani a sziklakertet. A más rovására burjánzó, vagyis mintegy gyomosító növények nem kívánatos, felesleges példányai se maradjanak vissza.


Visszavágás

Visszavágások, akár többször megismételve, ugyancsak szükségessé válhatnak némely növény túlburjánzásának megakadályozására. Ilyenkor úgy a legjobb eltávolítani a felesleges, kisebb-nagyobb növényrészeket, hogy ami visszamarad, az takarja a vágáshelyeket. Ezért lehetőleg elágazódásoknál, vagy legalább ennek közelében kerüljön sor a metszésre. A kifejezett, szembeötlő csonkításokat kerülni kell. A már felkopaszodott, díszítőértéküket vesztett növényi részeket azonban maradéktalanul el kell távolítani, esetleg megvárva a következő új hajtási időszakot. Ne maradjanak vissza az elvirágzást követően tönkrement, elgyengült tövek, növényi részek sem. Így nem válnak akár további pusztulás veszélyét is előidéző fertőzési gócokká. Így elkerüljük a felesleges magképzéssel együtt járó tápanyag és energia felemésztést, és ennek öregítő, gyengítő hatását. 




Foghíjak, új színfoltok

Tartózkodni kell a túlzott számú telepítéstől, mert a növénytársaik rovására történő puszta térfoglalásuk, árnyékvetésük mellett csökkenne az érvényesülésük esélye is.

Újratelepítéssel pótolhatók a megüresedések, foghíjak, éspedig nemcsak korábban itt lévő, de időközben elhalt fajtákkal, hanem színfoltgazdagító növényekkel is.